Jezuité
TOVARYŠSTVO JEŽÍŠOVO
Tovaryšstvo Ježíšovo (Societas Iesu, známí jako jezuité) je největší a pravděpodobně i nejvýznamnější řeholní řád římskokatolické církve. V současné době má přibližně 20 200 členů. Jeho činnost se soustřeďuje zejména na pastorační a misijní činnost a na oblast vědy a vzdělávání. Členové řádu připojují za své jméno zkratku SI, případně její mutaci pro jazyk, který při psaní použili (v češtině SJ, dříve TJ). Jde o mužský řád bez paralelní ženské větve, byť určitou podobnost lze nalézt u Anglických pannen (Congregacio Jesu). Současným generálem řádu je Peter Hans Kolvenbach. Na území České republiky působí Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, která zde provozuje 7 domů. Českým provinciálem je František Hylmar.
Historie řádu
Jezuitský řád byl založen Ignácem z Loyoly roku 1534, který se stal prvním generálem řádu. 27.září roku 1540 byl vznik řádu stvrzen bulou Regimini militantis ecclesiae papeže Pavla III.. Hlavní náplní činnosti řádu byla misijní činnost (zaměřená zejména proti protestantské reformaci), činnost ve školství, vědách, umění a kultuře.
Roku 1773 byl řád na nátlak evropských panovníků papežem Klimentem XV. zrušen (část ho ale přetrvala v Rusku).
Řád byl obnoven papežem Piem VII. v roce 1814 a působí dodnes.
Působení v českých zemích
Do českých zemí byli jezuité povoláni roku 1556, kde se podíleli na rekatolizaci. Podnětem k jejich příchodu byl dopis, který roku 1554 poslala Ignáci z Loyoly česká katolická strana. Určitá jednání s ním vedl i sám Ferdinand I.. Jejich působení je vnímáno velmi rozporně. Na jedné straně podporovali vzdělanost a zakládali školy, na druhé straně praktikovali cenzuru velké části česky psané literatury, včetně fyzické likvidace knih. Příkladem může být dílo Jana Ámose Komenského, z nějž mohly být (po cenzurních úpravách) vydávány pouze některé učebnice. Mnoho faktů o fungování jezuitské cenzury v českých zemích bylo ovšem díky různým politickým tlakům a aktuálním náladám ve společnosti také často zkreslováno a zjednodušováno (vizte případ pátera Koniáše). Česká společnost proto na tento řád pohlíží spíše negativně. Na docenění pozitiv jeho působení v českém prostředí - na základě přesnějších historických faktů - se teprve čeká.
Někteří slavní členové řádu
Přenesený význam
Antikatolicky zaměření lidé používají úsloví „Ty jsi ale jezuita!“; myslí tím, že ten druhý je bezcharakterní a všeho schopný manipulátor.
Jezuité v beletrii
· Známý je epigram ideového odpůrce jezuitů Karla Havlíčka: „Českých knížek hubitelé lítí: plesnivina, moli, jesoviti.“
· Zápornou roli hrají jezuité také v románech Aloise Jiráska.
· Jiný pohled na historii nabízí Jiří Šotola ve svém románu Tovaryšstvo Ježíšovo, jenž se zaobírá bezvýznamnou rolí jednotlivce v soukolí moci. Popisuje působení jezuitského řádu v Českých zemích 17. století.
· Čtivé zpracování oblíbených klišé z lidového čtiva 19. století je podáno v Krvavém románu Josefa Váchala (zfilmováno 1992).